Revolučný SIP AIR - reportáž z terénu

Sledujte, čo dokáže SIP AIR! Viac...

8. 6. 2020

PÁSOVÝ zhrňovač SIP AIR predstavuje najmodernejšiu technológiu na zhrňovanie krmovín do riadku. Koncept je založený na flexibilnom zberači a pásovom dopravníku. Táto technológia ponúka vysoký výkon s výrazne nižším znečistením krmovín. Zhrňovač SIP AIR odvedie kvalitnú a čistú prácu aj vo svahovitom teréne a na pôde poškodenej suchom.

Pri nákupe poľnohospodárskej techniky je veľmi dôležité vidieť stroj priamo v akcii. Preto mnoho firiem organizuje poľné dni alebo individuálne predvádzanie u zákazníka. Nie je to inak ani v AGRI CS, kde v súčasnosti organizujeme v spolupráci s našimi autorizovanými dealermi DEMO akcie so strojmi SIP. Prinášame Vám teda reportáž z terénu, kde si zákazníci mohli vyskúšať revolučný zhrňovač SIP AIR a porovnať ho s konkurenčným produktom.

 

ZLOŽITÝ TERÉN A PÔDA POZNAMENANÁ SUCHOM

Základom úspechu a vysokých výnosov je správna príprava osivového lôžka a dostatok vlahy v pôdnom profile. V súčasnej dobe však nie je objem zrážok optimálny, a preto musia poľnohospodári využívať kvalitnú techniku, ktorá zaručí vysokú výživovú hodnotu krmovín a požadované množstvo hmoty. Vhodným strojom je moderný pásový zhrňovač s flexibilným zberačom SIP AIR, ktorý sme v rámci DEMO akcie predvádzali.

Predvádzanie sa konalo v Českej republike v obci Brezolupy na 17 hektároch lucerny. Jednalo sa o prvú kosbu, a už na prvý pohľad bolo poznať, že pôda je poznamenaná suchom, čo viedlo k redšiemu porastu. Nepriaznivým podmienkam nepomohlo ani zle pripravené osivové lôžko, terén bol značne hrboľatý a zvažujúci.

Na fotografii môžete vidieť pôdu trpiacu nedostatkom vlahy spôsobujúcu značne redší porast, čo má zásadný vplyv na výnosy. Problému nízkych dažďových zrážok a obmedzenej dostupnosti vlahy čelí množstvo poľnohospodárov.

SIP AIR si poradí v každom teréne. Prekážkou nie je ani svahovitý či kamenistý terén. Voľne otáčajúce sa plazy umožňujú ideálne kopírovanie bez usadzovania nečistôt v krmovine.

 

MENEJ RIADKOV, VIAC ČISTEJŠEJ HMOTY

Pásový zhrňovač SIP AIR 300 a AIR 500 T v agregácii so strojom CASE IH Maxxum 150 s celkovým pracovným záberom 16,5 metrov bol porovnávaný s konkurenčným 4rotorovým zhrňovačom so záberom 12,5 m. Oproti konkurenčnému stroju pásový zhrňovač SIP AIR vytvára menší počet väčších riadkov, čo predstavuje veľkú výhodu pre prácu s rezačkou. Vďaka menšiemu počtu riadkov sa významne redukuje počet nutných ciest a tým dochádza k úspore času a spotreby nafty.

Oproti konkurenčnému stroju pásový zhrňovač SIP AIR tvorí menší počet väčších riadkov, čím dochádza k úspore času a spotreby nafty. SIP AIR môže zakladať riadok vpravo, vľavo alebo obojstranne.

 

Pri prejazde s konkurenčným zhrňovačom dochádzalo vplyvom priameho prechádzania hrablicami po hline k nadmernému prášeniu. To malo za následok zhrňovanie lucerny vrátane nežiaducich popolovín, ktoré spôsobujú negatívne reakcie v následnom spracovaní. Kontaminácia krmovín plesňami, zeminou alebo fyziologicky odumretými časťami rastlín vždy vedie k zhoršeniu kvality fermentácie.

Nežiaduce plesne a baktérie senáž znehodnocujú a znižujú jej výživovú hodnotu. Oproti tomu pri práci so zhrňovačom AIR 300 a 500 T dochádzalo k minimálnemu prášeniu, ktoré bolo navyše spôsobené prevažne odkvitnutými púpavami. Aj návštevníci obdivovali veľmi nízky výskyt prachu cez značné sucho.

 

V PODNIKU OCENILI PREDOVŠETKÝM ČISTOTU KRMOVINY

Kľúčovým sú kvalitné krmoviny bez nečistôt. Vďaka eliminácii prášenia zostala pokosená hmota bez akýchkoľvek nežiadúcich nečistôt, čím sa zabezpečila kvalita a bezpečnosť lucerny. Systém flexibilného zberača a pásového dopravníka zaručuje vďaka rovnomernému naberaniu krmovín a pomalému otáčania rotorov bezstratovú úrodu bez vracania hmoty pred zberač.

 

Vďaka hydropneumatickému odľahčeniu je stroj veľmi šetrný k porastu. Pri zhrňovaní nedochádza k ulamovaniu lupienkov lucerny a flexibilné pick-up s excelentným kopírovaním terénu podstatne znižuje obsah zeminy a nečistôt. Pre zaistenie ešte väčšej kvality slúžia voľne otočné plazy, na ktoré sa nelepí žiadna zemina.

 


 SPOKOJNOSŤ OBSLUHY A VEĽMI INTUITÍVNA MANIPULÁCIA

Obsluha stroja bola veľmi milo prekvapená jednoduchou a intuitívnou manipuláciou. Veľmi rýchlo sa naučila so strojom pracovať. Oproti konkurenčnému modelu ocenila, že stroj spoločne s krmivami nehrnie nečistoty, kamene a zeminu. Zároveň vyzdvihujeme nízke opotrebenie a vysokú životnosť všetkých dielov ako sú valce, rotory alebo nože. Komponenty sú kvalitne spracované, vydržia dlhšie a nie je potrebné ich časté brúsenie.

 

 

ANI HORSKÉ PROSTREDIE NIE JE PROBLÉM

Ku koncu predminulého týždňa sme sa presunuli na severovýchod Českej republiky neďaleko mesta Frýdek-Místek. S našim dlhodobým partnerom spoločnosťou NAVOS FARM TECHNIC sme návštevníkom predviedli všetky výhody revolučných strojov SIP AIR 300 a 500 T na lúkach u Návsí. Beskydy sú charakteristické horským prostredím a zvolený pozemok bol veľmi členitý, zvažujúci, v minulej sezóne využívaný ako pasienok hovädzieho dobytka. Pre SIP AIR nie je žiadny terén prekážkou, SIP totiž testuje svoje stroje aj vo Slovinských Alpách. SIP totiž všetky stroje pred uvedením na trh testuje v reálnych pracovných podmienkach.

 

 

GARANTUJE NÍZKE STRATY, ČISTÚ HMOTU A KYPRÝ RIADOK

Ako sme už spomenuli vyššie, hlavnou prednosťou zhrňačov SIP AIR je okrem bezstratovej úrody schopnosť zhrnutia krmovín z veľkej plochy na jeden mohutný riadok bez kontaminácie hmoty nečistotami. Tým ekonomicky optimalizuje následnú úrodu a zároveň šetrí porast znížením počtu prejazdov zberové techniky.

Čelne nesený zhrňovač AIR 300 F zhrnie hmotu z prechádzanej plochy. Stranovo natáčací zadný zhrňovač AIR 500 T je ťahaný mimo stopu traktora, čím je zaručené zhrňovanie bez kontaktu s kolesami traktora. Smer a rýchlosť dopravného pásu možno veľmi ľahko a intuitívne meniť vďaka ovládaniu hydromotora. Kombinácia čelného a zadného zhrňovača umožňuje obsluhe zvoliť rôzne varianty uloženie riadku. Možno zhrňovať aj pri pracovnej rýchlosti až 20 km/h. Táto technológia tak garantuje vysoký výkon s výrazne nižším znečistením krmovín.

Technológia pásových zhrňovačov jasne predbehne tradičné rotorové zhrňovače čo do kvality zbierania, šetrnosti k porastu, ekonomike procesu aj čistoty krmovín. Hydraulický systém na prepravnom ráme umožňuje zberacie zariadenie otočiť z prepravnej do pracovnej polohy vpravo, alebo vľavo od traktora. Kompaktná prepravná šírka je vyriešená otočným rámom a sklápacou jednotkou.

 

Pretože zhrňovače AIR nevláčia pokosenú hmotu po zemi, ale dopravujú ju priečnym pásom, dochádza k minimálnemu znečisteniu plodiny zeminou. Touto technológiou je obsah popolovín znížený o 80-90% oproti tradičným postupom. Tento spôsob minimalizuje pôsobenie nežiaducich klostridiových baktérií pri spracovaní siláže, a tým výrazne zníži podiel kyseliny maslovej v siláži. Účastníci ďalej ocenili efektívny variabilný zberač a celkovo robustné spracovanie stroja a jednotlivých dielov. So zhrňovačom SIP AIR sa už teda o čistotu zberanej hmoty nemusíte strachovať. Bezstratový zber krmovín je zaručený aj v horských podmienkach.

Zaujal Vás revoluční pásový shrnovač SIP AIR? Chcete si ho vyskúšať alebo sa dozvedieť viac informácií? Neváhajte kontaktovať produkt manažéra Ing. Juraja Vargu, mobil: 0918 687 673, e-mail: juraj.varga@agrics.sk alebo sa obráťte na svojho autorizovaného predajcu a dohodnite si predvádzanie kvalitných strojov na spracovanie krmovín SIP.

 

 

 

Ďalšie články

Case IH týždne: Farmall

8. 7. 2020

Univerzálny pracant, ktorý sa hodí na farmu aj do komunálu.

CASE IH týždne: Magnum AFS Connect

30. 6. 2020

Case IH má za sebou roky výskumu a praktických skúseností. Práve tieto skúsenosti a vedomosti z výskumu skombinovali s požiadavkami zákazníkov a tak mohol vznikúť úplne nový Magnum AFS Connect, ktorý uspokojí potreby obsluhy v kabíne ako aj požiadavky manažérov.

Case IH týždne: Axial Flow

23. 6. 2020

Jednotka v šetrnosti k zrnu, to je Axial-Flow. Kombajn ponúka maximálnu kvalitu zrna pri vysokom výkone stroja.

Case IH týždne: PUMA 175 CVXDrive

16. 6. 2020

Bestseller medzi traktormi, to je modelový rad PUMA. Vyrába sa v dvoch veľkostných prevedeniach 140-175 koní a 185-240 koní. 

Case IH týždne: Vestrum CVXDrive

9. 6. 2020

Predstavujeme Vám nový modelový rad Vestrum CVXDrive. Traktor patrí do prémiového segmentu od 100 až do 140 koní.