NOVÝ MAGNUM AFS CONNECT NA ČELE ODVETVIA

MAGNUM je miľnik v historii značky CASE IH.

18. 3. 2020

NOVÝ MAGNUM AFS ConnectTM na čele odvetvia

Spomínám si, keď som býval ešte malý chlapec a s veľkou obľubou chodieval do družstva, kde som ako chlapec s radosťou sledoval prácu veľkých strojov. Nezačínajú tento článok touto vetou len tak, pretože tými veľkými strojmi boli práve traktory MAGNUM druhej generácie, konkrétne modely 7210 a 7220 Pro. V tom čase mali u nás v podniku najazdené už vyše pár desiatok tisíc motohodín, ale napriek tomu dokázali aj po mnohých rokoch od uvedenia do prevádzky šlapať ako hodinky.

 

MAGNUM je míľnik v histórii značky

Keď sa povie MAGNUM, vybaví sa každému poľnohospodárovi značka CASE IH a ich sila, odolnosť a bezkonkurenčnú spoľahlivosť. Rad MAGNUM od svojho uvedenia na európskom trhu predstavoval jeden z prvých veľkých kolesových traktorov dostupných s výkonom 180-220 koní. Dnes traktory s podobným výkonom nazývame ako stredná trieda. Na tom je krásne vidieť kam sa vývoj poľnohospodárskej techniky a potreby poľnohospodárov na ťahové vlastnosti uberajú.

Som hrdý na to, že pri návštevách u existujúcich zákazníkov a majiteľov techniky CASE IH stále vídame prvé staré Magnumy stále v prevádzke. Nie nadarmo sa ich zákazníci nechcú zbaviť. MAGNUM je poctivá "kováčska práca" a traktory stále slúžia pri vykonávaní ľahších prác k plnej spokojnosti. Tieto slová nie sú obyčajnou frázou, ale vystihujú skutočnosť podloženú číslami. Napríklad poľnohospodárske družstvo Unčovice bolo jedným z prvých majiteľov a na svojom Magnume natočilo viac než 65 tisíc motohodín.

Doba ide neustále dopredu a taktiež samotný vývoj týchto traktorov. V tomto roku tomu bude už 33 rokov od predstavenia prvej generácie. Za dobu 33 rokov opustilo brány továrne v Racine už viac ako 200 000 kusov. To je už veľmi pekné číslo, ktoré potvrdzuje, že modelový rad MAGNUM je naozajstným poľným traktorom skonštruovaným pre maximálny ťahový výkon a práce doslova na celom svete.

Siedma generácia za dobu 33 rokov od predstavenia prvej generace

Aj keď od roku 1987 prešiel modelový rad MAGNUM značnými premenami, jej charakteristické črty zostávajú zachované. Nie je tomu inak ani v prípade siedmej generácie predstavenej na európskom trhu v novembri 2019. O tom, že siedma generácia je ďalším významným míľnikom vo vývoji vypovedá aj nový názov MAGNUM AFS Connect. V súčasnosti hrá v odvetví poľnohospodárstva dôležitú úlohu digitalizácia, automatizácia pracovných procesov a precízne poľnohospodárstvo. Prívlastok AFS Connect v názve v stebe stotožňuje všetky tieto moderné prvky.

 

S predstavením začína vývoj ďalšieho modelového radu

Ak vezmeme všetko postupne od začiatku, samotný vývoj novej generácie akéhokoľvek modelového radu začína už po uvedení na trh toho predchádzajúceho. Nebolo tomu inak ani u traktorov MAGNUM AFS Connect. Vývojoví inžinieri postupne vykonávali rôzne štúdie a zhromažďovali dáta od tisícok farmárov naprieč jednotlivými kontinentmi tak, aby na základe požiadaviek poľnohospodárov dali možnosť vzniku ďalšej legende poľných ťahačov.

Ak urychlíme samotný a zdĺhavý proces vývoja a výroby prvých pred sériových kusov, dostávame sa do fázy takzvaných "customer clinic". Predstavte si to ako fázu, v ktorej sú do vývojového centra v Racine a Burr Ridge zvolanjú zákazníci zo všetkých kútov sveta, ktorí majú prvotné možnosť si samotný traktor ohmatať a oznámiť vývojárom svoje názory a praktické pripomienky. Na základe spätnej väzby od zákazníkov sú potom vykonané potrebné zmeny. Všetky tieto veci robí výrobca predovšetkým preto, aby jeho traktory plnili želania a očakávania zákazníkov.

 

Trojročná záruka potvrdením kvality

Ako som už písal v úvode článku, MAGNUM si svojich zákazníkov získal predovšetkým kvôli svojim technickým parametrom, ale najmä kvôli svojej dlhovekosti a výdrži z pohľadu mála prekonaných porúch a kvalitne vyrobeného produktu. Pri vývoji súčasnej generácie traktorov MAGNUM AFS Connect to bola pre značku CASE IH jedna z hlavných priorít, vyrobiť traktor, ktorý nadviaže na úspechy prvých generácií.

Z tohto dôvodu sa výrobca zameral na niekoľko oblastí, ktoré majú prispieť k vyššiemu komfortu obsluhy a vyššej kvalite predávaných strojov. Mnoho súčasných prvkov bola optimalizovaných, vylepšených alebo vyvinutých nanovo. Výrobca sa tiež zameral na maximálnu dôkladnosť výroby komponentov, proces montáže a výstupnú kontrolu. Jednotlivé kroky výroby sú oveľa viac kontrolované a dôležitú úlohu hrá aj finálna výstupná kontrola, počas ktorej je traktor testovaný a výrobca sa tu snaží odhaliť závady, ktoré mohli vzniknúť chybou v priebehu montáže. O tom, že značka CASE IH svojím novým traktorom AFS Connect naozaj verí svedčí štandardná trojročná záruka.

Nový MAGNUM AFS Connect si Vás na prvý pohľad získa svojím atraktívnym dizajnom, ktorý zapadá do ucelenej dizajnovej línie traktorov CASE IH. Samotný dizajn nie je iba zatraktívnenia novej generácie, ale umožnuje napríklad vybavenie traktora silnejšími svetlometmi alebo integrovanými kamerami v čelnej maske.

 

Traktor s najlepšími ťahovými vlastnosťami

Pre veľké poľné ťahače je bezpochyby dôležitý prenos výkonu na podložku a ťahové vlastnosti. Čo najlepších parametrov v týchto oblastiach môžeme docieliť jednak používam širokých nízkotlakových pneumatík s centrálnym dofukom, ale aj premyslenou konštrukciou samotného traktora. V oblasti konštrukcie nadväzuje MAGNUM AFS Connect na svojich predchodcov, zachováva si liatinový polorám a motor s väčším objemom umiestnený nad prednou nápravou.

Princípom robustnej konštrukcie je postaviť traktor rovno "vo váze" s optimálnym rozložením hmotnosti, kedy motor svojou váhou doťažuje prednú nápravu a traktor nie je nutné dodatočne dovažovať obrovským predným závažím o váhe až 2.500 kg. K výborným ťahovým vlastnostiam prispieva taktiež sedlové odpruženie prednej nápravy zaisťujúce plnú stabilitu, plynulú a mäkkú jazdu s pohlcovaním nárazov. Tento systém odpruženia v porovnaním s nezávislým odpružením kolies taktiež zaručuje výborný kontakt s pôdou pri celkovej vyššej robustnosti s menším počtom pohyblivých častí a minimálnou údržbou.

Spolu so špičkovými ťahovými vlastnosťami prináša Magnum potrebnú robustnosť a dlhodobú odolnosť. Je to dané tým, že kľúčové modely predávané v Slovenskej republike sú v štandarde vybavené prednou a zadnou nápravou kategórie 5 v zosilnenom prevedení Heavy Duty. Zadná náprava HD má najväčší priemer poloos na trhu (127 mm), zosilnenú uzávierku diferenciálu, koncové prevody a brzdy.

 

Nový TOP model a prevodovka PowerDrive 21x5

Pod kapotou nájdeme osvedčený šesťvalec s objemom 9 litrov, spĺňajúci najnovšie emisné štandardy Stage V s patentovanou technológiou úpravy spalín Hi-eSCR2 bez recirkulácie spalín. Základom ponuky prevodoviek je vylepšená, osvedčená mechanická prevodovka s plným radením prevodových stupňov a modernou automatikou, novo nazývaná PowerDrive 19. Spolu s novým TOP modelom MAGNUM 400 AFS Connect prichádza do ponuky úplne nová verzia mechanickej prevodovky PowerDrive 21x5. Inovácie sa dočkala aj plynulá prevodovka CVX Drive, ktoré si obľúbili užívatelia, ktorý vyžadujú od traktora maximálnu univerzálnosť.

 

Zažite revolúciu v ovládání

Najväčšiu viditeľnú zmenu pocítite po usadení sa do úplne novej priestrannej kabíny Surveyor. Tá prešla kompletnou premenou, ktorá smeruje k ďalšiemu cieľu výrobcu - vyvinúť traktor, ktorý svojej obsluhe prinesie slobodu a individualizáciu ovládania traktora. Sme si vedomí, že nároky na obsluhy sa v dnešnej dobe zvyšujú a každá obsluha preferuje pre ovládanie traktora iný spôsob. Nová generácia traktorov MAGNUM AFS Connect umožňuje naprogramovať takmer každú funkciu traktora a spôsob jej aktivácie a deaktivácie rovno niekoľkými rôznymi spôsobmi.

Úplne nová je lakťová opierka Multicontroller, jej architektúra, rozvrhnutie ovládačov, nové ovládanie pomocou enkodéru, nový tvar joysticku s až 8 konfigurovateľnými tlačidlami, nové farebné a LED podsvietené ovládače elektricky ovládaných hydraulických okruhov alebo nový monitor AFS Pre 1200 s modernou grafikou a väčšou uhlopriečkou. Som presvedčený, že po prvotnom posadení saí za volant a ohmataní si ovládacích prvkov vás nová generácia nenechá chladným. Keď k tomu potom pridáte kožený paket výbavy kabíny spolu s novým hydraulickým odpružením kabíny, získate tak traktor, ktorý sa svojou úrovňou komfortu a pôžitkom z jazdy môže porovnávať s komfortom luxusných osobných automobilov.

 

Nový systém telematiky AFS Connect od CASE IH

Nová generácia nesie prívlastok AFS Connect. Čo ale tento prívlastok znamená? Jedná sa o nový ucelený systém vlastnej telematiky značky CASE IH, ktorý na jednom mieste dokáže prehľadne prechádzať, analyzovať a ukladať všetky potrebné dáta týkajúce sa prevádzky jednotlivých strojov a agronomických dát (plánovanie osevných postupov, evidencia hnojenia, plánovanie navádzacích línií a pod.). Okrem agronomických funkcií dokážete vďaka novému systému telematiky výrazne ušetriť čas a náklady vďaka jeho novým možnostiam pre servis:

  • vzdialené zobrazenie displeja - umožnuje pomoc obsluhe s nastavením daného stroja, zobrazením prevádzkových údajov alebo s odstránením možných problémov

  • vzdialená servisná podpora - táto funkcia ponúka vzdialenú servisné diagnostiku a zobrazenie chybových kódov, Servisný mechanik sa môže pripraviť a vybaviť potrebnými dielmi a materiálom pred samotnou diagnostikou stroja na mieste

  • vzdialená aktualizácia softvéru - jednoduchú ale užitočnú funkciu predstavuje taktiež vzdialená aktualizácie softvéru.

 

Zdokonalená presnosť navádzania

V oblasti moderných systémov precízneho poľnohospodárstva môžem ďalej spomenúť, že traktory sú vybavené novou generáciou satelitného navádzanie AccuGuide na čele s novým prijímačom AFS VECTOR Pro , ktorý zdokonaľuje príjem signálu zo všetkých dostupných globálnych satelitných systémov a následné vedenie stroja v danej línii z presnosti navádzania na 1,5 centimetra pri využívaní korekčného signálu RTK z vlastnej siete referenčných AGRI CS RTK staníc.

 

Kde iní začínajú, má CASE IH mnohoročné skúsenosti

V roku 2015 predstavila značka CASE IH unikátnu koncepciu polo pásového traktora MAGNUM Rowtrac s prednou kolesovou nápravou a zadnou nápravou osadenou originálnymi pásovými jednotkami. Rowtrac je ideálnou voľbou z hľadiska vyššieho ťahu bez sklzu a maximálnej šetrnosti k pôde. S podobnou koncepciou prichádza teraz aj niektoré ostatné značky. Viac ako 20-ročné skúsenosti CASE IH s vývojom pásových podvozkov však nie je jednoduché dohnať.

MAGNUM vo svojej triede predstavuje stávku na istotu. Hovorí o tom silná história, neustály vývoj a viac ako 1000 traktorov v prevádzke v Českej republike. Ak pridáme k týmto benefitom továrenskú trojročnú záruku a ďalšie popredajné služby a starostlivosť, trúfam si povedať, že výberom červeného traktora urobíte správne rozhodnutie. Presvedčte sa o prednostiach nových modelov a dohodnite si predvedenie novej generácie vo svojom podniku so svojim autorizovaným predajcom značky CASE IH.

 

Súbory k stiahnutiu:

Ďalšie články

PRAKTICKÉ POROVNANIE MODELOV OPTUM

2. 4. 2020

Na prvý pohľad rovnaké, pale predsa iné. Porvnanie modelov OPTUM 250 a 300 CVXDrive.

Hľadáme demo vodiča na kombajn AXIAL FLOW

31. 3. 2020

PRIDAJ SA DO NÁŠHO TÍMU A ZVEZ SA NA ČERVENEJ VLNE!

SME TU STÁLE PRE VÁS – PREVÁDZKA NA STREDISKÁCH AGRI CS Slovakia

20. 3. 2020

Predaj, servis a dodávky náhradných dielov v období mimoriadnej situácie v dôsledku koronavírusu.

NOVÝ MAGNUM AFS CONNECT NA ČELE ODVETVIA

18. 3. 2020

MAGNUM je miľnik v historii značky CASE IH.

AJ LIS CASE IH DOKÁŽE BYŤ CHYTRÝ!

17. 2. 2020

Automatizácia procesu lisovana u valcovitých lisov CASE IH RB.