MAGNUM presvedčil aj Podtatrancov

Výkonný CASE IH Magnum sa uplatnil aj pod Tatrami. Čítaj viac...
 

15. 4. 2019

Poľnohospodárske družstvo v Spišskom Bystrom neďaleko Popradu úzko, dlhodobo a úspešne spolupracuje s našim dealerom, rožňavským dodávateľom strojov a technológií EURIS PRO - AGRO, s.r.o. Jedným z najnovších prírastkov je traktor Case IH Magnum s výkonom, ktorý by si ešte pred pár rokmi užívatelia nevedeli predstaviť.

 

Zameraní na dobytok

PD Spišské Bystré vedie dlhoročný predseda Ing. Ján Lopuch, ktorý prezradil, že síce hospodária v horších podmienkach, ale počasie posledných rokov im praje. Najväčším prekvapením posledného obdobia je silážna kukurica s úrodou na úrovni kukuričnej výrobnej oblasti. Veľmi ich to teší, pretože výroba krmív je ich hlavným zameraním. Družstvo hospodári na 1 600 ha poľnohospodárskej pôdy, z čoho je približne 700 ha TTP a 900 ha orná pôda s tržnými plodinami repkou na 150 a kŕmnymi obilninami na 400 ha. Zvyšnú ornú pôdu na 350 ha osievajú krmovinami na ornej pôde. V Spišskom Bystrom sa špecializujú na chov hovädzieho dobytka v počte rádovo 950 až 1 000 kusov. Dojnice sú plemena červený holštajn. Prírodné podmienky však umožňujú aj chov dobytka bez trhovej produkcie mlieka viacerých plemien. Zaujímavosťou je chov  pinzgauského dobytka.

 

Zľava predseda Ing. Ján Lopuch, Ing. Slavomír Farkašovský z EURIS PRO-AGRO Rožňava a dlhoročná spoľahlivá obsluha Ján Čižmár.

 

Enkláva traktorov Case IH

Traktory CASE IH dominantnou značkou v Spišskom Bystrom. Vlastnia ich celkovo 14 kusov s výkonom od 90 do 340 konských síl. Predseda podniku vyjadril so značkou CASE IH maximálnu spokojnosť a zdôraznil, že zameranie na jednu značku traktorov má svoje nesporné výhody v podobe servisu, údržieb, nákladov za príchod servisného technika.

"Ľudia prechod z jedného stroja na druhý zvládajú jednoduchšie, zmeny vďaka podobnej logike ovládania sú nepatrné." Prvé traktory Case IH v podniku boli výkonovo okolo 100 konských síl. V súčasnosti je ich až sedem. Päť staršich traktorov je typu JXU, ktoré výrobca v súčasnosti nahradil Farmallom. Novšie Farmally prevádzkujú zatiaľ dva. Ďalších sedem traktorov sa výkonovo pohybuje od 150 po najvýkonnejší Magnum s 340 k. 

 

Vysoký výkon sa uplatní aj pod Tatrami

Najvýkonnejší traktor v podniku vlastnia od roku 2016, od kedy najazdil 1 700 motohodín. Pred 10-timi rokmi by ani v Spišskom Bystrom nepovedali, že budú využívať 340 koní ťažného prostriedku. Lenže okolnosti s pracovnou silou a vývoj závesného náradia zmenili názor. Iba s takýmto silným traktorom možno ťahať sejací stroj s veľkým príkonom so záberom 4 m rýchlosťou 15 km za hodinu, ktorá zaručuje kvalitu práce aj v kopcovitom teréne. Iba takýmto výkonom možno ťahať spomínaný 7 radličný pluh v ťažkých pôdach a v kopcoch. Zbytočné obavy o príliš veľkom výkone sa nepotvrdili. Naopak, na Spiši zistili plusy. Práce majú vykonané na čas v agrotechnických termínoch, uskutočňované v optimálnom stave pôdy, a preto aj pri nižšej spotrebe. Predseda zdôrazňuje rýchlosť prác.

 

Poľnohospodári chvália servis Eurisu

Ak sa vrátim k úvodu článku, podniky pod Tatrami chvália spoluprácu s Eurisom aj z dôvodu výborne zabezpečeného servisu. Euris zamestnáva 8 servisných technikov, ktorých riadi veľmi šikovný vedúci Marián Molnár. Aj keď v Spišskom Bystrom zamestnávajú svojich dielenských pracovníkov, ale záručný servis prenechávajú v plnej réžii dodávateľovi.

„Využívame aj systém predĺžených záručných lehôt 4 roky, nech je technika poctivo servisovaná počas dlhšieho obdobia, zvlášť traktorov Case IH. Vítame aj možnosť iniciatívy zo strany našich pracovníkov,“ hovorí predseda podniku. Svojpomocne vykonané opravy sa čoraz častejšie týkajú len jednoduchšej techniky z dvoch dôvodov – výborného servisu Eurisu a čoraz zložitejšej techniky. Údržby, výmeny olejov a jednoduchšie výmeny opotrebiteľných dielov si robí podnik vo vlastnej réžii. O intervaloch výmeny ich informuje nastavený informačný displej traktorov po uplynutí patričného počtu motohodín. Dodržiavanie predpísaných intervalov výmen si sleduje pracovník, ktorému je stroj pridelený.

 

 

Záverom:

Case IH Magnum s výkonom 340 koní svedčí aj poľnohospodárom s väčším zastúpením trvalých trávnych porastov, teda u takých, u ktorých sme boli zvyknutí na oveľa nižšie výkony. Aj ich sa totižto týkajú rovnaké problémy s pracovnou silou, aké majú v produkčných oblastiach Slovenska. Podmienkou spokojnosti s vysokovýkonnou technikou je ale kvalitný servis. A na ten, prostredníctvom EURIS PRO-AGRO Rožňava, je spoľahnutie.

 

Ďalšie články

CASE IH TÝŽDNE SA BLÍŽIA

1. 6. 2020

Správy z prvej ruky. Z pohodlia domova on-line a bez cestovania. Už čoskoro!

Otvárame stredisko v Trnave

1. 6. 2020

Rozširujeme svoju predajno - servisnú sieť o stredisko v Trnave...

STEYR KONZEPT VYHRAL PRESTÍŽNU CENU MUSE DESIGN AWARD 2020

19. 5. 2020

Jedinečný pohľad na budúcu generáciu traktorov.

PRIPRAVUJEME PRE VÁS NOVÉ VECI

19. 5. 2020

Už čoskoro sa môžete tešíť na zaujímavé videá!

KDO SA BOJÍ, NESMIE DO LESA

19. 5. 2020

Špeciálne lesné traktory PUMA...